Różnice między skórą naturalną a tak zwaną "eko- skórą"

Zaawansowana technologicznie produkcja tkanin sprawia, że wyroby imitujące skóry naturalne, z roku na rok, zyskują większą popularność. Dodatkowo są wytrzymałe i posiadają powłoki zabezpieczające, które ułatwiają ich czyszczenie. Co najważniejsze, znakomicie imitują wygląd skóry naturalnej, zachowując znacznie niższą cenę.
Nasuwa się więc pytanie, co lepsze ?

 

 

CO ODRÓŻNIA SKÓRĘ NATURALNĄ OD SKÓR SYNTETYCZNYCH, TAK ZWANYCH "EKO- SKÓR" ?     Skóra jest surowcem w 100% naturalnym, w związku z tym posiada swoje unikalne cechy i niepowtarzalną, zróżnicowaną strukturę, również w obrębie jednego błamu. Zamawiając skórzany wypoczynek nie możemy oczekiwać, że skóra na całym meblu będzie taka sama i na całej powierzchni będzie posiadać jednolitą fakturę. Wszelkie znamiona lub blizny są potwierdzeniem naturalności i unikalności surowca. Zamawiając mebel, tak naprawdę, nigdy nie wiemy jaki on dokładnie będzie. Nie jest to jednak wadą lecz największą zaletą skóry. Każdy centymetr jest inny, wyjątkowy, tak samo jak niepowtarzalna jest jej historia. Podobnie jak skóra człowieka, z wiekiem zmienia się, marszczy, rozciąga (w granicach tolerancji) ale przy zapewnionej odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, gwarantuje wspaniały wygląd i miękkość przez wiele lat użytkowania. Charakterystycznym jest fakt, iż skóra w przeciwieństwie do tkanin, nie zużywa  się lecz starzeje.

      Najczęściej stosowaną skórą w przemyśle meblarskim jest skóra pochodzenia bydlęcego. Charakteryzuje się miękkim "chwytem" i trwałością. Dla koneserów istotnym może być fakt, iż uszycie mebla w skórze naturalnej wymaga indywidualnego podejścia i szczególnej uwagi specjalistów, biorących czynny udział w procesie tworzenia mebli.
Zanim otrzymamy wysokiej jakości mebel skórzany, musi zostać spełniony szereg warunków na każdym etapie produkcji. Jakościowa selekcja błamów, użycie wzmocnionych nici, precyzja cięcia oraz sposób szycia jest kluczowy dla ostatecznego wyglądu mebla. Dlatego w oczekiwaniu na wymarzony wypoczynek skórzany trzeba wykazać się cierpliwością i zrozumieniem. Standardowy czas realizacji zamówienia to minimum 6 nawet do 10 tygodni.

                                              
   
     Produkcja mebli wykończonych skórą syntetyczną (tak zwaną "eko- skórą") wygląda zupełnie inaczej. Przypomina bardziej pracę z tkaniną tapicerską ponieważ nie posiada ona unikalnych cech i znamion. W związku z tym nie wymaga indywidualnego podejścia.

ZALETY SKÓRY SYNTETYCZNEJ

     Nazywana popularnie "eko- skórą" lub "skajem", jest materiałem poliestrowym, który przypomina skórę naturalną ale nie ma z nią wiele wspólnego. Choć uzyskano prawie idealne odwzorowanie wyglądu surowca, to posiada ona zupełnie inne właściwości. Ocena, czy jest to różnica korzystna czy nie, należy do Państwa. Skóra syntetyczna posiada kilka cech, które są na tyle przekonujące, że stała się jednym z najczęściej wybieranych materiałów tapicerskich dla krzeseł, łóżek i mebli wypoczynkowych. Posiada powłoki zabezpieczające przed uciążliwymi zabrudzeniami i nie wymaga konserwacji. Nie przepuszcza wody i nieznacznie reaguje na zmiany warunków  atmosferycznych (wilgotność, promienie UV, ciepło, zimno). W związku z tym nie przepuszcza również powietrza co jest jedną z wad tego materiału. Skóra syntetyczna znajduje szerokie zastosowanie jako uzupełnienie mebli skórzanych. Stosowana w miejscach gdzie intensywność użytkowania jest znikoma (tył i boki mebli), pozwala zachować trwałość i wygląd mebla wykonanego w całości z surowca naturalnego, jednocześnie obniżając jego cenę.

                                                         
                                            


PODSUMOWUJĄC


     Meble skórzane są idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują naturalnego piękna i trwałości. Skóra syntetyczna będzie tańszą wersją wykończenia mebla. Estetycznie dobrze zastąpi naturalny surowiec ale nigdy nie doścignie skóry pod względem stopnia wytrzymałości, miękkości "chwytu" i indywidualnego charakteru, co za tym idzie wyglądu gotowego mebla. Wybór skóry syntetycznej jest dyktowany praktycznym podejściem do zakupionego mebla, który ma nam intensywnie służyć przez kilka lat, następnie będzie musiał być wymieniony. Mebel skórzany przy odpowiedniej pielęgnacji będzie towarzyszył nam przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat w znakomitej formie, reagując i dostosowując się do zmieniających warunków otoczenia razem z nami. Proszę pamiętać, że skóra naturalna jest jak człowiek, im starsza tym bardziej wartościowa, ciekawsza i dłuższą posiada historię

 

 

wstecz